Dotacje na fotowoltaikę – jak działa inwestycja

Fotowoltaika oraz energia wiatru, są to dwa najczęściej wykorzystywane odnawialne źródła energii. Z punktu widzenia konsumenta detalicznego najlepiej jest instalować ogniwa fotowoltaiczne. Jakie obecnie mamy możliwości, aby inwestycja taka była opłacalna oraz przyszłościowe.

Dotacje na fotowoltaikę

Jeszcze kilka lat temu panele solarne umieszczone na domku jednorodzinnym były rzadkością. Co więcej, był to raczej gadżet dla ludzi bogatych i proekologicznych. Finansowy sens takiej instalacji był dość wątpliwy. Obecnie jednak wiele się w tej materii zmieniło. Pierwszym argumentem, który sprawia, że fotowoltaika jest coraz bardziej opłacalna, są stale rosnące ceny prądu. Oznacza to mniej więcej tyle, że własne źródło energii, dzięki któremu mamy darmowy prąd, pozwala nam coraz więcej zaoszczędzić na rachunkach. Drugi argument to dopłaty do instalacji fotowoltaicznej.

Dopłaty do fotowoltaiki

Obecnie najbardziej popularny program oferuje dotację na fotowoltaikę (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej) w wysokości 5 000zł na zainstalowanie własnej instalacji fotowoltaicznej. Przeciętny koszt takiej instalacji dla przeciętnego domu jednorodzinnego to około 25 000 zł. Instalacja taka pozwala być w długiej perspektywie czasu w zasadzie samowystarczalnym pod względem energetycznym. Całość inwestycji zwraca się po mniej więcej 15 latach, a instalacja działa przez 25 lat lub dłużej.

W jaki sposób działa fotowoltaika w zimie?

Zima to okres w roku kalendarzowym, co do którego mamy zawsze największe obawy w kontekście energii słonecznej. Faktycznie zimą ogniwa produkują mniej prądu, ale bez obaw. Zimą korzystamy z zapasu, jaki ogniwo wypracowuje latem. Każda instalacja podłączona do zakładu energetycznego posiada dwa liczniki. Jeden to licznik zużycia energii z sieci. Drugi to licznik energii do sieci oddanej. Zimą odbieramy energię, jaka została wyprodukowana latem. Filozofia tego rozwiązania jest prosta. Proste jest również rozliczenie z zakładem energetycznym, dlatego każdy może sobie policzyć profity i oszczędności, jakie może odnieść dzięki własnemu prądowi.