Energia słoneczna wiąże się z wieloma korzyściami

Bez wątpienia fotowoltaika jest przyszłością i w przeciągu kilkudziesięciu lat energia słoneczna będzie głównym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej. Korzyści płynących z wykorzystania zielonej energii jest wiele. Można mówić nie tylko o dużych oszczędnościach, ale też o uniezależnieniu się od cen na rynku energii i ekologii. 

Energia słoneczna – jakie korzyści płyną z jej wykorzystania? 

Dla większości osób tym co najbardziej przemawia za fotowoltaiką, jest redukcja kosztów. Chociaż sam zakup i montaż instalacji PV wymaga sporych nakładów finansowych, to jest to jednorazowa inwestycja, zwracająca się w przeciągu kilku lat. Sama instalacja jest bezobsługowa, bezawaryjna, objęta 30-letnią gwarancją i niewymagająca żadnych dodatkowych kosztów związanych z jej eksploatacją. Popularność fotowoltaiki sprawia, że instalacje PV są coraz bardziej dostępne i to w coraz niższych cenach. Energia słoneczna jest darmowa i dostępna przez cały rok, a jej nadwyżki mogą zostać odsprzedane do zakładu energetycznego. Zielona energia jest też przyjazna dla środowiska, gdyż instalacje PV nie emitują żadnych szkodliwych substancji do atmosfery ani nie generują zanieczyszczeń. Pozyskana z promieniowania słonecznego energia może zostać wykorzystana na wiele sposobów – do podgrzewania wody użytkowej, ogrzewania pomieszczeń i do zasilania urządzeń elektrycznych. 

Co jeszcze przemawia na zielonej energii?

Korzystając z energii słonecznej, można stać się niezależnym od dostawców prądu. Dostęp do niej jest nieograniczony. Posiadanie instalacji PV sprawia, że nie trzeba przejmować się wzrostem cen na rynku energii ani jakimikolwiek usterkami, będącymi przyczyną przerwy w dostawie elektryczności do budynku. Jest to też sposób na zabezpieczenie się w godzinach szczytu, kiedy to zapotrzebowanie na elektryczność jest największe (godziny poranne, popołudniowe i wieczorne). Nawet podczas okresu jesienno-zimowego, kiedy ilość słonecznych dni jest mocno ograniczona, a samo słońce znajduje się relatywnie nisko nad horyzontem, instalacja fotowoltaiczna nadal działa i wytwarza darmową energię elektryczną. 

źródło: https://swiatoze.pl/fotowoltaika-10-rzeczy-ktore-kazdy-wiedziec-o-energii-slonecznej/
Więcej o energii słonecznej: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca-pakiety