Białe certyfikaty są opłacalne

Zapobieganie nadmiernemu zużyciu energii cieplnej lub też elektrycznej wpisane jest w ustawy. Co to jednak może oznaczać w praktyce dla tych, którzy chcieliby wdrożenia nowego systemu grzewczego lub oświetleniowego w miejscu pracy lub zamieszkania? Poznaj korzyści jakie dają białe certyfikaty.

Wymogi uzyskania

białe certyfikaty

Zgodnie z ustawą, tego typu zaświadczenie można uzyskać w urzędzie po spełnieniu określonych warunków. Pierwszym i zarazem najważniejszym z nich jest wyraźna redukcja zużycia energii. Poziom obniżenia rocznej emisji musi osiągać 10 ton oleju ekwiwalentnego, czyli mówiąc inaczej – 10 ton ropy. Nie jest to, wbrew pozorom, tak dużo, jeśli wziąć pod uwagę całoroczne zużycie.

Innym wymogiem jaki trzeba spełnić jest złożenie dokumentów zanim rozpocznie się inwestycja. W praktyce chodzi o to, że przedkłada się po prostu kosztorys obejmujący cały zakres prac wraz z kwotami jakie pochłoną materiały i urządzenia. Tak przygotowane dokumenty należy złożyć w urzędzie i czekać na decyzję. Warto przy pracach przygotowawczych skontaktować się z firmami zajmującymi się na co dzień sporządzaniem audytów energetycznych. Specjaliści wyliczą szybko i dokładnie zakres zmian, jakie zostaną wywołane poprzez wykonanie projektu.

Dla kogo?

Ubiegać się o białe certyfikaty może właściwie każdy, nawet osoby prywatne. Urzędnicy odpowiedzialni za weryfikację dokumentów zainteresowani są jedynie w tym, by projekt naprawdę powodował określoną ilość realnych oszczędności strat bądź zużycia energii. Z tego też względu zakres prac, jakie wchodzą w grę przy ubieganiu się o pozytywne rozpatrzenie wniosku może być naprawdę spory, przecież docieplenie budynku czy wymiana żarówek na energooszczędne to też konkretne zmniejszanie strat energii.

Dlaczego warto?

Białe certyfikaty niosą za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim oczywiście jest to zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska, ale nie tylko z tego powodu warto. Takie zaświadczenie pozwala na ubieganie się o dotację do zamierzonych prac, co jest także atrakcyjne. Co więcej, ten dokument można po prostu odsprzedać określonym podmiotom.