Licznik prądu nie musi tak gnać

Podwyżki prądu są tylko kwestią czasu i bez wątpienia się pojawią. Na wygranej pozycji są osoby korzystające z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu nie są uzależnione od cen rynkowych i swojego zakładu energetycznego. Jeśli jednak nie należymy do grona tych szczęśliwców, to musimy poszukać innych sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd. Jak w takim razie to zrobić?

Ty również możesz płacić mniejsze rachunki za prąd

licznik prądu

Licznik prądu nigdy nie staje i wciąż nabija kolejne liczby, aby potem rozliczyć nas z tego, ile zużyliśmy energii elektrycznej. Kwoty widniejące na rachunku potrafią przyprawić niektórych o niemały zawrót głowy. Wszystko niestety kosztuje, a za wygodę trzeba płacić i to niestety nie mało. Na wygranej pozycji są osoby, które mają własne minielektrownie i korzystają z możliwości fotowoltaiki. Energia słoneczna jest dostępna przez cały rok w mniejszych lub większych ilościach i pozwala na zredukowanie rachunków za prąd w ogromnym stopniu. Instalacja fotowoltaiczna nadal jest niemałą inwestycją, która niestety nie zwraca się od razu, ale długoterminowo. Nie trzeba jednak od razu przerzucać się na odnawialne źródła energii, aby odnotować oszczędności.

Sposoby na obniżenie rachunków za energię elektryczną

Niektórzy płacą mniej a drudzy więcej za prąd, ale każdy może jeszcze bardziej obniżyć ponoszone koszty. Pomóc w tym może chociażby systematyczne wymienienie sprzętów na bardziej energooszczędne. Wymieniać warto przede wszystkim największe pożeracze prądu, czyli pralki, lodówki i telewizory. Kolejną oszczędnością jest wyłączanie urządzeń na noc i nie pozostawianie ich w trybie czuwania. Oczywiście nie dotyczy to tych sprzętów, które muszą działać całodobowo typu lodówka. Niektórzy mają manierę trzymania przez cały czas ładowarki w gniazdku, co niestety generuje bezustannie koszty. Może nie są one duże, ale w sakli roku uzbiera się spora kwota do zapłaty i to niepotrzebnie. Kolejną kwestią jest korzystanie z żarówek energooszczędnych i rozsądne gotowanie wody w czajniku elektrycznym. Warto pomyśleć o płycie indukcyjnej i nawet zmianie taryfy prądu.